Oferta

Złoże Crystal Right CR 100

 

 

 Zastosowanie:


Złoże to zwiększa wartość pH neutralizując średnio kwaśną wodę (przy pH powyżej 5) poprzez absorpcję kwaśnych jonów wodorowych w strukturach krystalicznych, które następnie wydalane są podczas regeneracyjnego płukania solanką. Usuwanie żelaza i magnanu, a także zmiękczanie wody następuje na drodze jonowymiennej, pozostałe związki w tym amoniak, resztki siarkowodoru, chloru i innych związków na drodze adsorpcji. Zeolit nie ulega uszkodzeniu pod wpływem chloru stosowanego podczas dezynfekcji wody. Chlorowanie wody nie tylko ją odkaża lecz w przypadku stosowania Crystal Right zaadsorbowane cząsteczki chloru przedłużają działanie bakteriobójcze, zaś dzięki adsorpcji następuje zmniejszenie zawartości chloru w wodzie użytkowej.

 

Właściwości fizyczne i warunki pracy
Kolor różowo-szary

Granulacja

0,3 - 2,4 mm
Ciężar właściwy 1,29

Ilość w opakowaniu zbiorczym

28,3 dm3
Waga opakowania zbiorczego 22,6 kg

Szybkość płukania

20 m3/h/m2
Temperatura pracy 4 - 40°C

Zalecany odczyn wody

5,7 - 14 pH
                                                                Zdolność jonowymienna 1 dm3

 

Twardość

30 m3/ppm

3 m3/dF

1,7 m3/dH

Żelazo i mangan
10 ppm Fe/Mn = 1,7°dF=0,96° dH

Sód

10 ppm Na = 2,18°dF=1,22° dH
Amoniak
980 m3/ppm

 

 

Złoże Crystal Right CR 200

 

Zastosowanie:

 

Crystal Right CR 200 usuwa żelazo i mangan, a także zmiękcza wodę. Proces ten następuje na drodze jonowymiennej. Zeolit nie ulega uszkodzeniu pod wpływem chloru stosowanego podczas dezynfekcji wody. Chlorowanie wody nie tylko ją odkaża lecz w przypadku stosowania Crystal Right zaadsorbowane cząsteczki chloru przedłużają działanie bakteriobójcze, zaś dzięki adsorpcji następuje zmniejszenie zawartości chloru w wodzie użytkowej.

 

Właściwości fizyczne i warunki pracy
Kolor biało-szary

Granulacja

0,3 - 2,4 mm
Ciężar właściwy 1,29

Ilość w opakowaniu zbiorczym

28,3 dm3
Waga opakowania zbiorczego 22,6 kg

Szybkość płukania

15 m3/h/m2
Temperatura pracy 4 - 40°C

Zalecany odczyn wody

7 - 14 pH
                                                                Zdolność jonowymienna 1 dm3

 

Twardość

40 m3/ppm

4 m3/dF

2,25 m3/dH

Żelazo i mangan
10 ppm Fe/Mn = 1,7°dF=0,96° dH

Sód

10 ppm Na = 2,18°dF=1,22° dH

 

Złoże katalityczne G1

 

 

Zastosowanie:
Do usuwania żelaza i manganu z wody, gdy inne metody zawodzą, szczególnie w przypadku występowania żelaza i manganu w postaci organicznej. Brązowo czarny granulat, widoczne pojedyncze szare i białe ziarna.


Warunki zastosowania:
Proponowana metoda nie wymaga dodatkowych urządzeń. Może być również stosowana w filtracji jednostopniowej. Polega na zastosowaniu zamiast części złoża piaskowego w filtrze – złoża aktywnego o składzie dostosowanym do jakości wody uzdatnionej. Masa aktywna w zależności od wartości Mn i jego postaci w wodzie surowej powinna stanowić 30 – 80% wypełnienia filtra. Pozostała część wypełnienia filtra to piasek filtracyjny o odpowiedniej granulacji ewentualnie Masa alkaiczna L-1.
 

Właściwości
Postać fizyczna brązowo-czarny granulat

Zawartość tlenku manganu MnO2

ok. 75 %
Wilgotność
<3 %

Gęstość

4,0 t/m3

 

 

Granulacja

0,5 - 1,5 mm

0,5 - 2,0 mm

1,0 - 3,0 mm

1,5 - 3,0 mm

2 - 4 mm

 

Złoże Greensand

 

 

Zastosowanie:
Usuwa do 15 mg/l żelaza (kolor czerwony) i 5 mg manganu (kolor czarny) albo 5 mg siarkowodoru (zgniłe jaja). Złoże wymaga okresowej regeneracji przeciwprądowej i dodania nadmanganianu potasu (KMnO4). Nie jest konieczne napowietrzanie złoża, ale jeśli to możliwe zalecana jest bezciśnieniowa aeracja lub chlorowanie przed filtracją H2S (siarkowodór).


Działanie:
Rola Greensandu polega na wstępnym utlenianiu i odfiltrowaniu tych związków. Rozpuszczone żelazo (Fe+), mangan (Mn+) są utleniane w wyniku kontaktu z ziarnami Greensandu do postaci wytrąconej w wodzie, co umożliwia ich równoległe odfiltrowanie. Siarkowodór jest utleniany do siarczanów. Po wyczerpaniu swych zdolności utleniających złoże musi być zregenerowane za pomocą roztworu nadmanganianu potasu (KMnO4).
 

Właściwości fizyczne
Postać fizyczna czarne, kuliste granulki

Gęstość właściwa

1375 kg/m3
Faktyczny rozmiar
0,30 - 0,35 mm

Strata objętości na rok używania

2 %
                                                Warunki pracy dla okresowej regeneracji złoża

 Odczyn wody

6,2 - 8,0 pH

Szybkość płukania
20 - 30 m/h

Robocza szybkość przepływu

12 - 24 m/h
Optymalny czas regeneracji
30 - 40 minut

Zalecany czas płukania

minimum 10 minut

 

Złoże katalityczne FM

 

Zastosowanie:
Do efektywnego usuwania związków żelaza i manganu w układzie filtracji jednostopniowej. Przy zachowaniu odpowiednich warunków pracy złoża możliwe jest uzdatnianie wód o ekstremalnie dużych zawartościach żelaza i manganu. Technologia usuwania związków żelaza i manganu wymaga napowietrzania (fizycznego lub chemicznego) wody surowej, ewentualnie korekty odczynu wody przed filtracją na złożu. Złoże wymaga okresowego płukania przeciwprądowego.


Działanie:
Usuwanie żelaza – rola złoża polega na katalizowaniu reakcji utleniania rozpuszczonego żelaza. Dzięki właściwościom silnie utleniającym, złoże umożliwia wytworzenie tlenków żelaza na powierzchni ziaren absorbentu, a następnie sorpcję wodorotlenku żelazawego i żelazowego w górnych warstwach złoża.

Usuwanie manganu – złoże pozwala podnieść stopień utleniania manganu i wydzielanie go z wody w postaci nierozpuszczonego dwutlenku manganu. Regeneracja polega na wiązaniu przez złoże tlenu rozpuszczonego w wodzie napowietrzonej oraz prawidłowo dobranym procesie płukania wodno – powietrznego filtrów.
 

 

Właściwości fizyczne
Postać fizyczna czarne ziarna

Gęstość nasypowa

1890 kg/m3
Układ filtracyjny
otwarty lub ciśnieniowy
                                                               Zalecane warunki pracy złoża

 Odczyn wody

7,0 - 8,5 pH

Zalecana szybkość płukania powietrzem
20 - 25 l/m2s

Zalecana szybkość płukania wodą

15 - 20 l/m2s
Szybkość przepływu
12 - 20 m/h

Złoże Birm

 

 

Zastosowanie:
Usuwanie rozpuszczonego żelaza i manganu z wody. W wodach podziemnych żelazo występuje głównie w postaci wodorowęglanów, przez co nie poddaje się filtrowaniu. Utlenione do trójwartościowego tworzy wodorotlenek żelaza, który wytrąca się z wody i zostaje zatrzymany na złożu. Birm bardzo dobrze poddaje się płukaniu wstecznemu, które uwalnia nagromadzone zanieczyszczenia.


Działanie:
Rola Birmu polega na katalizowaniu reakcji utleniania rozpuszczonego żelaza. Aby zapewnić dobrą pracę złoża zawartość substancji organicznych w wodzie nie powinna przekraczać 4 – 5 mg/dm3. Woda nie powinna zawierać olei ani siarkowodoru, a zawartość tlenu rozpuszczonego w wodzie musi przekraczać 15% zawartości żelaza przy odczynie >6,8 pH. Woda o niskim poziomie tlenu rozpuszczonego powinna być wstępnie napowietrzana. Birm może być również używany do usuwania manganu, jednak w tym przypadku odczyn wody powinien zawierać się w przedziale 8,0 – 8,5 pH. W przypadku gdy woda zawiera również żelazo, odczyn powinien być <8,5 pH. Wysoki odczyn może powodować formowanie się żelaza koloidalnego, które jest bardzo trudne do usunięcia. Chlorowanie w dużym stopniu redukuje aktywność birmu i jego dozowanie powinno być ograniczone do minimum. Birm nie wymaga regeneratów chemicznych, a pożądane jest cykliczne płukanie wsteczne.
 

Właściwości fizyczne
Kolor
czarny

Gęstość

0,8 kg/m3
Rozmiar
0,61 mm
                                                               Zalecane warunki pracy złoża

 Odczyn wody

6,8 pH

Zasadowość
2 x (SO2 + Cl)

 


 
Kontakt
ul. Krotoszyńska 152
63-400 Ostrów Wlkp.
tel., fax: (62) 738 13 86
tel. serwis: 501 463 931
biuro@filtry-woda.pl
Realizacje
filtry do wody ostrów,filtry do wody pleszew,filtry do wody jarocin,filtry do wody kalisz,filtry do wody konin,filtry do wody krotoszyn,filtry do wody Kępno,filtry do wody sieradza,filtry do wody turek